Zdrowie mężczyzny
0
A A A

7 faktów o mutacji głosu

7 faktów o mutacji głosu

Myślisz, że mutacja głosu dotyczy tylko chłopców? To nieprawda. Jest u nich znacznie bardziej dostrzegalna, ale mutację przechodzą również dziewczynki. Dowiedz się, czym ona jest, co się dzieje w jej trakcie, z jakimi problemami się wiąże oraz co robić, żeby stała się mniej uciążliwa.

  1. Czym jest mutacja?

Mutacja głosu to zmiana brzmienia głosu, do której dochodzi w okresie dojrzewania na skutek zmian w narządach mowy. Jest ona przede wszystkim związana z powiększaniem się krtani. Przebiega ona w sposób najbardziej zauważalny u chłopców, ale występuje również u dziewczynek.

  1. Ile trwa mutacja?

Mutacja trwa zazwyczaj ok. 2 lata. U chłopców rozpoczyna się między 12. a 16. rokiem życia. U dziewcząt zazwyczaj rozpoczęcie tego procesu zbiega się w czasie z pierwszą miesiączką. Okres pomutacyjny może potrwać nawet do 19. roku życia.

  1. Z jakimi problemami się wiąże mutacja?

Najbardziej dostrzegalną dolegliwością u chłopców są problemy z głosem. Często pojawiają się chrypka czy niekontrolowane zmiany tonu głosu. U dziewcząt mutacja jest zazwyczaj niemal niezauważalna.

  1. Czym się różni mutacja u kobiet i mężczyzn?

W trakcie mutacji u chłopców w związku z powiększeniem chrząstki tarczowej krtani pojawia się tzw. jabłko Adama. Na skutek mutacji głos chłopców zmienia się znacznie bardziej niż u dziewcząt, u których zmiana może być niemal niezauważalna. Chłopcy tracą w nieodwracalny sposób umiejętność czystego śpiewania wysokich dźwięków.

  1. Co się dzieje w czasie mutacji?

Proces mutacji dzieli się na trzy etapy: przedmutacyjny (przygotowanie narządów mowy do zmian), mutację właściwą (wówczas zmiany są najbardziej dostrzegalne) i okres pomutacyjny (stabilizacja głosu). W trakcie mutacji m.in. powiększa się krtań, tchawica, wydłużają się struny głosowe. Wysokość głosu się obniża – przy czym u chłopców o około oktawę, a u dziewcząt tylko o tercję.

  1. Co robić w czasie mutacji, żeby była mniej uciążliwa?

Chłopcy powinni pić dużo wody, nawet jeśli nie odczuwają pragnienia. Mogą ćwiczyć śpiew, ale absolutnie nie jest to dobry okres na jego naukę ani tym bardziej wzmożony wysiłek głosowy. Aby uniknąć podrażnień krtani i górnych dróg oddechowych, zaleca się dobre nawilżenie pomieszczeń.

  1. Co może powodować zaburzenia mutacji lub nawet jej brak?

Wskutek niedorozwoju gruczołów płciowych spowodowanego przez choroby lub kastrację mutacja może u niektórych chłopców nie wystąpić. Problemem mogą być nieprawidłowa budowa krtani, zaburzenia hormonalne. Zaburzenia mogą mieć również tło psychologiczne lub neurologiczne. We wszystkich takich sytuacjach niezbędny jest kontakt z lekarzem. W wielu przypadkach pomóc mogą odpowiednio dobrane ćwiczenia głosu.

Genetyczne choroby chłopców

Istnieją choroby o podłożu genetycznym, które dotykają wyłącznie chłopców....

Jak zmienia się ciało dojrzewającego mężczyzny?

Ciało z wiekiem zmienia się diametralnie. W dorosłym życiu nie przypominamy już...

Jak przygotować się do menopauzy?

Menopauza pojawia się u kobiet ok. 50 roku życia. Jest to zwykle trudny czas w ich życiu. Huśtawki nastrojów, rozdrażnienie, nerwowość, zaniki pamięci. Organizm już po 35 roku życia przygotowuje się do tego procesu. Biologicznie wszystko jest zaplanowane i dopracowane. Pytanie dotyczy tego, jak kobieta ma się przygotować na ten czas....

Czym ci grozi niedobór testosteronu?

Niezbędny do prawidłowego wykształcecnia męskich cech płciowych. Wpływa na poziom libido, działanie mózgu i innych organów. Po 25. roku życia jego poziom zaczyna się jednak obniżać. Jakie są tego następstwa? Za co odpowiada testosteron? Testosteron jest hormonem niezbędnym do prawidłowego wykształcenia się męskich cech...

Śpiew sposobem na Parkinsona?

Czy dzięki śpiewaniu można załagodzić skutki choroby Parkinsona? Do takich wniosków doszli amerykańscy naukowcy z Iowa State University. Okazuje się, że terapia śpiewem łagodzi objawy związane z chorobą Parkinsona. Do jakich wniosków doszli lekarze? Parkinson – nieuleczalna choroba Choroba Parkinsona należy do nieuleczanych,...