Zdrowie mężczyzny
0
A A A

Czym ci grozi niedobór testosteronu?

poziom testosteronu czym grozi jego niedobór

Niezbędny do prawidłowego wykształcecnia męskich cech płciowych. Wpływa na poziom libido, działanie mózgu i innych organów. Po 25. roku życia jego poziom zaczyna się jednak obniżać. Jakie są tego następstwa?

Za co odpowiada testosteron?

Testosteron jest hormonem niezbędnym do prawidłowego wykształcenia się męskich cech płciowych, wpływa na poziom libido, spermatogenezę, ukierunkowuje popęd płciowy. Jest hormonem, który odpowiada za poziom agresji. Odpowiada również za produkcję erytrocytów, wzrost szkieletu, działanie wątroby, poprawia działanie mózgu, chroniąc go przed chorobą Alzheimera. U mężczyzn wytwarzany jest w jądrach, u kobiet i mężczyzn w nadnerczach, a tylko u kobiet w jajnikach, a w czasie ciąży również przez łożysko.

Za dużo źle, za mało też niedobrze

Za stymulację do wytwarzania testosteronu w organizmie odpowiada przysadka mózgowa. Gdy jest go za mało, przysadka wytwarza tzw. hormon stymulujący, który uaktywnia pracę jąder i jajników. W organizmie kobiety testosteron odpowiada za prawidłową pracę jajników, mocne kości, libido. Jego nadmiar u kobiet powoduje ujawnianie się męskich cech płciowych – obniżenie głosu, nadmierne owłosienie, łysienie, wahania wagi. Może wywołać zachowania depresyjne, nieregularność cyklu miesiączkowego, niepłodność. U mężczyzn nadmiar tego hormonu powoduje nadpobudliwość, może wywołać ginekomastię, czyli przerost gruczołu piersiowego. Następstwami podwyższonego poziomu testosteronu mogą być również problemy z długotrwałym bolesnym wzwodem, zmiany trądzikowe, łupież.

Gdy za mało testosteronu

Najwyższy poziom testosteronu w organizmie utrzymuje się w okresie dojrzewania. U 25- letnich mężczyzn zaczyna się już on obniżać. Proces ten zachodzi powoli. Średnio u 80- latków poziom testosteronu waha się w okolicach 30-60% wysokości z okresu sprzed 25. roku życia.

Jakie są tego następstwa? Dochodzi do powolnego przekwitania u mężczyzn, czyli andropauzy. Jej objawami są spadek popędu płciowego, obniżony poziom produkcji plemników, problemy z erekcją, impotencja. Do tego dochodzą objawy odpowiadające  kobiecej menopauzie – zmęczenie, rozdrażnienie, spadek masy mięśniowej, przyrost tkanki tłuszczowej, osteoporoza. Niski poziom tego hormonu powoduje również większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka prostaty.

Skuteczne w tym przypadku okazuje się przyjmowanie testosteronu pochodzenia zewnętrznego. Odpowiednio dawkowany pomoże panom delikatniej przejść przez andropauzę – poprawi pamięć, obniży poziom złego cholesterolu i zmniejszy niekorzystne objawy związane z okresem przekwitania.

Jak działają męskie hormony?

Hormony mają nie lada zadanie do wykonania – odpowiedzialne są za prawidłową...

Żeńskie hormony u mężczyzn. Jak działają i dlaczego są takie ważne?

Mało co jest dla mężczyzny tak istotne jak testosteron. Funkcjonuje niemal jako...

Jak podnieść poziom testosteronu?

Dokucza ci zmniejszone libido lub jego brak? Mniej się uśmiechasz i brakuje ci motywacji do życia? Twoja kondycja osłabła i czujesz, że przybyło ci tkanki tłuszczowej? To niekoniecznie oznaka depresji, ale ostrzeżenie przed zmniejszającym się poziomem testosteronu. Najwyższy czas go zbadać.   Obniżony poziom testosteronu Jego...

Gdy mężczyźnie rosną piersi. Wszystko o ginekomastii

Niespodziewanie rosną ci piersi? Zaczynasz nosić coraz luźniejsze koszulki i bluzy, które będą w stanie je zasłonić? Dowiedz się, o czym może to świadczyć i co powinieneś z tym zrobić. Źródłem wstydu Powiększone piersi dla mężczyzny są wstydliwym problemem, ale prawda jest taka, że wielu z nich mogło zetknąć się z tym...

Andropauza – sprawdź objawy męskiej menopauzy

Menopauza nie dotyczy wyłącznie kobiet. Także mężczyźni w pewnym wieku muszą przebrnąć przez andropauzę, czyli męską wersję przekwitania. Przebiega ona jednak nieco inaczej i towarzyszą jej odmienne objawy. Trudny czas przekwitania Andropauza nie należy do łatwego okresu dla mężczyzny. Pogorszeniu ulega przede wszystkim...