Zdrowie Kobiety
1
A A A

Jak przygotować się do menopauzy?

menopauza - jak się przygotować

Menopauza pojawia się u kobiet ok. 50 roku życia. Jest to zwykle trudny czas w ich życiu. Huśtawki nastrojów, rozdrażnienie, nerwowość, zaniki pamięci. Organizm już po 35 roku życia przygotowuje się do tego procesu. Biologicznie wszystko jest zaplanowane i dopracowane. Pytanie dotyczy tego, jak kobieta ma się przygotować na ten czas.

Najbardziej zmiennym czasem dla organizmu kobiety jest okres poprzedzający menopauzę, tzw. premenopauza. W tym czasie organizm zaczyna produkować mniej hormonów, miesiączki stają się bardziej skąpe i krócej trwają. Te wahania źle wpływają na kobietę i objawy mogą być czasem bardzo dokuczliwe. To, jak ten okres przeminie, w dużym stopniu zależy od nastawienia psychicznego, odpowiedniego przygotowania, uwarunkowań genetycznych. Na większe dolegliwości mogą nastawić się kobiety cierpiące na zaburzenia hormonalne i palące papierosy.

Wszystko przez hormony

Zmiany w organizmie w dużym stopniu zależą od wahającego się poziomu hormonów. Miesiączka zanika, krwawienia są skąpe lub bardzo obfite, pojawiają się upławy. Jest to efekt spadku produkcji progesteronu. Mogą wystąpić uderzenia gorącą, czasem problemy z koncentracją. Z kolei spadek poziomu estrogenów powoduje problemy z sercem i zwiększa kruchość kości. Pojawiają się problemy z układem krążenia i wahania poziomu cholesterolu. Zaburzenia hormonalne wiążą się dodatkowo z nadmiernym wydzielaniem androgenów, co skutkuje pojawienie się wąsika i łysieniem.

Menopauzy nie można uniknąć, ale można szacować, w jakich przypadkach może nastąpić wcześniej. Oczywiście pierwsza sprawą są uwarunkowania genetyczne. Czas premenopauzy zwykle u córki wystąpi mniej więcej w tym samym wieku, co u matki. Ale wiadomo na pewno, że szybciej okres przekwitania dosięgnie kobiety palące papierosy, stosujące rygorystyczne diety, uprawiające sport wyczynowo czy takie, które zostały późno matkami.

I tu znów warto zaznaczyć, że okres przejściowy może przebiegać łagodniej przy odpowiedniej wiedzy i przygotowaniu.

Przetrwać bez huraganów

Wiele zależy od samej świadomości zmian i nastawienia psychicznego. I zrozumienia bliskich. To trudny okres dla kobiety, ale odpowiednie przygotowanie i opieka lekarza pomoże łatwiej przez niego przejść. Podstawową sprawa jest odpowiednia dieta. Musi ona być urozmaicona, bogata w wapń, białko, witaminę D3 i dobroczynną soję. Panie nie powinny unikać jedzenia ryb, podrobów i nabiału. Zaleca się natomiast ograniczenie soli, kofeiny, cukrów.

Odpowiednie odżywianie przyniesie pozytywne skutki przy odpowiedniej dawce ruchu. W szkielecie obciążonym ćwiczeniami i ruchem odkłada się więcej składników budulcowych, co go wzmacnia. A codzienny spacer na świeżym powietrzu stymuluje produkcję endorfin. Te wszystkie wskazówki powinny pomóc przetrwać premenopauzę obronną ręką. W wypadku dokuczliwych dolegliwości, lekarz ginekolog może zalecić terapię tabletkami antykoncepcyjnymi lub zastosować hormonalną terapię zastępczą (HTZ).

Pierwsze objawy menopauzy – jak je rozpoznać?

Menopauza to naturalny stan, z którym w pewnym momencie życia musi zetknąć się...

Dolegliwości związane z menopauzą mogą mieć podłoże genetyczne

Lekarze odkryli, że dolegliwości charakterystyczne dla menopauzy – takie jak...

Jak zmagać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami menopauzy

Po 50 roku życia wiele kobiet rozpoczyna etap przekwitania, który wiąże się z wieloma dolegliwościami. Związany jest przede wszystkim z zatrzymaniem cyklu miesiączkowego, co niesie za sobą wiele innych zmian dla organizmu. By zapobiec złemu samopoczuciu, warto sięgnąć po naturalne sposoby na radzenie sobie z nieprzyjemnymi skutkami...

Jak zmienia się ciało kobiety po 30?

Wiek 30 lat to czas, gdy można zapomnieć już o bezkarnym dotychczas zjedzeniu słodyczy czy fast foodów. Organizm kobiety się zmienia. Obserwowanie i  rozumienie tych procesów pozwoli na bezproblemowe przejście tego okresu życia. Figura Po trzydziestce zdecydowanie obniżają się procesy metaboliczne w organizmie. Aktywność fizyczna...

7 faktów o mutacji głosu

Myślisz, że mutacja głosu dotyczy tylko chłopców? To nieprawda. Jest u nich znacznie bardziej dostrzegalna, ale mutację przechodzą również dziewczynki. Dowiedz się, czym ona jest, co się dzieje w jej trakcie, z jakimi problemami się wiąże oraz co robić, żeby stała się mniej uciążliwa. Czym jest mutacja? Mutacja głosu to zmiana...