Zdrowie mężczyzny
0
A A A

Jak zmienia się ciało dojrzewającego mężczyzny?

jak zmienia się ciało młodego mężczyzny

Ciało z wiekiem zmienia się diametralnie. W dorosłym życiu nie przypominamy już dzieci, którymi byliśmy, a okres dojrzewania wielu wspomina jako czas pełen trudnych, nie zawsze pożądanych zmian. Co dzieje się w ciele dojrzewającego mężczyzny?

Co się ze mną dzieje?

Z reguły dojrzewanie u chłopców zaczyna się nieco później. Zmiana zachowania i młodzieńczy bunt to tylko wierzchołek góry lodowej. Wraz ze wzrostem hormonów w organizmie zmianie ulega również wygląd twarzy, brzmienie głosu i budowa ciała. W wielu miejscach pojawia się wcześniej niewidoczne owłosienie. Zmienia się budowa narządów płciowych. Młody mężczyzna z zaciekawieniem i zarazem lekkim przerażeniem obserwuje nabierające znaczenia różnice. Z jednej strony jest dumny z tego, że staje się dorosły. Z drugiej jednak nowe brzmienie głosu czy dodatkowe owłosienie mogą zawstydzać.

Zmiana w wyglądzie i zachowaniu

Za dojrzewanie mężczyzny odpowiedzialne są hormony zwane androgenami. Ich poziom wzrasta z wiekiem, by między 12. a 20. rokiem życia osiągnąć swe apogeum. To wtedy chłopcy powoli przeobrażają się w mężczyzn. Towarzyszy temu wiele niespodziewanych zmian – rośnięcie oraz nagły przyrost wagi. W późniejszym czasie młody mężczyzna zauważa zmianę w wyglądzie narządów, zwłaszcza jąder. Wokół pojawia się początkowo skromne, z czasem coraz bujniejsze owłosienie. Na dłoniach, nogach, klatce piersiowej można zauważyć kilka pierwszych włosków,  wokół twarzy zaś delikatny meszek, zapowiedź zarostu.

Działanie męskich hormonów

Nie bez przyczyny dojrzewanie młodych mężczyzn wiąże się z tak zwanym okresem buntu, czyli agresywnym i emocjonalnym zachowaniem. Stale wzrastający poziom hormonów powoduje, że mężczyźni są niespokojni, łatwiej wpadają w konflikt, wybierając rozwiązanie siłowe, ale także kierują się emocjami i dumą. Za zachowanie tego typu odpowiada również wzrastająca ochota na seks – to właśnie między 15. a 18. rokiem życia najczęściej dochodzi do zbliżenia. Ciekawość i burza hormonów przygotowują do stania się mężczyzną.

Nieprzyjemne dojrzewanie

Okres dojrzewania ma niestety swoje ciemne strony. Wraz ze wzrostem hormonów dochodzi do problemów skórnych. Młodzi chłopcy zmagają się z młodzieńczym trądzikiem, który nieleczony może pozostawić na skórze nieestetyczne wgłębienia i przebarwienia. Dobrze, jeśli już na początku  chłopiec skorzysta z pomocy dermatologa. Oprócz tego dojrzewanie może rodzić kompleksy – nagle okazuje się, że młody mężczyzna czuje się za wysoki, a jego głos brzmi dziwnie. Chłopiec zaczyna mocniej pocić się podczas treningu, a na czole pojawiają się nieprzyjemne, bolesne pryszcze. I choć wszystko to z czasem mija, może pozostawić poczucie niższości. Dlatego ważne jest, by nie podkreślać wad, ale zwracać uwagę na to, jak ważne jest dojrzewanie i wynikające z tego procesu zmiany.

Jak działają męskie hormony?

Hormony mają nie lada zadanie do wykonania – odpowiedzialne są za prawidłową...

7 faktów o mutacji głosu

Myślisz, że mutacja głosu dotyczy tylko chłopców? To nieprawda. Jest u nich...

Co musisz wiedzieć o męskim owłosieniu?

Jedni uważają włosy na klatce piersiowej oraz twarzy za współczynnik męskości, inni z chęcią poddają się depilacji i usuwają zbędne owłosienie. Jedno jest pewne – włosy odgrywają ważną rolę i nie sposób zupełnie się ich pozbyć. Do czego właściwie włosy na ciele? Naukowcy do dziś głowią się jak to możliwe, że mimo...

Czym ci grozi niedobór testosteronu?

Niezbędny do prawidłowego wykształcecnia męskich cech płciowych. Wpływa na poziom libido, działanie mózgu i innych organów. Po 25. roku życia jego poziom zaczyna się jednak obniżać. Jakie są tego następstwa? Za co odpowiada testosteron? Testosteron jest hormonem niezbędnym do prawidłowego wykształcenia się męskich cech...

Męskie kompleksy a seks

Jeśli nie masz problemów z seksem i świetnie odnajdujesz się w intymnych sytuacjach – jestem wyjątkiem. Łóżkowe problemy dotyczą niemałej liczby mężczyzn. I choć o tym nie mówią, również miewają kompleksy. Ideał mężczyzny Mężczyźni nie skarżą się i nie mówią głośno o problemach z wyglądem, nie oznacza to jednak,...