Zdrowie Seniora
0
A A A

Śpiew sposobem na Parkinsona?

17

Czy dzięki śpiewaniu można załagodzić skutki choroby Parkinsona? Do takich wniosków doszli amerykańscy naukowcy z Iowa State University. Okazuje się, że terapia śpiewem łagodzi objawy związane z chorobą Parkinsona. Do jakich wniosków doszli lekarze?

Parkinson – nieuleczalna choroba

Choroba Parkinsona należy do nieuleczanych, samoistnie postępujących się chorób układu nerwowego. Rozwija się u osób starszych między 40. a 60. rokiem życia. W trakcie choroby dochodzi do zwyrodnienia komórek nerwowych, co skutkuje problemami z poruszaniem się, drżeniem rąk, brakiem koordynacji ruchowej, zaburzeniami pisania i porozumiewania się. Choroba rozwija się bardzo powoli, ale systematycznie. W kilka lat po pojawieniu się pierwszych objawów chory ma problemy z porozumiewaniem się oraz poruszaniem. Staje się zupełnie zależny od swego opiekuna. Lekarze do dziś nie znaleźli skutecznego sposobu leczenia choroby Parkinsona. Możliwe jest wyłącznie spowolnienie jej postępów. Lekarze odkryli właśnie kolejny sposób – terapię śpiewem.

Śpiew dla zdrowia

Zdaniem lekarzy z  Iowa State University, śpiewanie może przysłużyć się pacjentom zmagającym się z chorobą Parkinsona. Jak pokazują najnowsze badania, śpiew stanowi doskonałe wsparcie emocjonalne, fizyczne i społeczne dla chorych. Co ważne, śpiewanie pozwala ćwiczyć głos, który wraz z postępem choroby staje się niewyraźny, słabo słyszalny i coraz słabszy. Dzięki śpiewaniu chory ćwiczy struny głosowe i nie pozwala na to, by choroba odebrała mu zdolność porozumiewania się. A ponadto znacznie spada poziom kortyzolu, który odpowiedzialny jest za odczuwanie stresu.

W grupie raźniej

Ponadto naukowcy podkreślają, jak ogromną rolę społeczną i kulturalną odgrywa wspólny śpiew – pozwala poczuć się raźniej w grupie, pozbawia skrępowania, doskonale odpręża i rozluźnia. Lekarze zauważyli, że wspólne spędzanie czasu na śpiewie doskonale oddziałuje na grupy osób cierpiących na chorobę Parkinsona, dając im nieco radości oraz pozwalając zapomnieć o chorobie. Śpiew zaspokaja nie tylko potrzeby fizyczne, ale w dużej mierze również emocjonalne oraz społeczne. Dzięki wspólnemu śpiewaniu chory nie czuje się odosobniony, spędza czas w ciekawy i inspirujący sposób, a przy tym ćwiczy wdech i wydech podczas śpiewania.

Śpiew łagodzi objawy choroby

Lekarze badani grupę osób, która poświęcała dwa dni w tygodniu na wspólne śpiewanie. Wyniki pokazały, że po dwóch miesiącach ćwiczeń poprawie uległa skala głosu, sposób oddychania czy ciśnienie krwi. Ponadto chory potwierdzili poprawę jakości życia – czuli się szczęśliwi i spokojni. Dzięki tego typu ćwiczeniom objawy choroby Parkinsona nieco złagodniały, co daje nadzieję na dłuższe i łatwiejsze zmagania z chorobą. Naukowcy domniemają również, że muzyka w specyficzny sposób oddziałuje na mózg oraz połączenia nerwowe. Ale by to stwierdzić, potrzebne będą kolejne badania.

Badanie oczu może wykryć pierwsze objawy choroby Parkinsona

Lekarze informują, że ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona można przewidzieć ze...

7 faktów o chorobie Parkinsona

Mimo że w Polsce na chorobę Parkinsona cierpi niemal 100 tysięcy osób, o samym...

Jak choroba Parkinsona zmienia życie?

Choroba Parkinsona jest uwarunkowana genetycznie. To schorzenie zwyrodnieniowe i polega na zanikaniu pewnych struktur mózgu. Typowy wiek zachorowania to okres między 55 a 65 rokiem życia. Najpowszechniej kojarzonym z tą chorobą objawem jest drżenie rąk, ale wraz z postępem choroby ta uciążliwość schodzi na dalszy plan. Dla osoby, u...

Marihuana w leczeniu choroby Alzheimera? Lekarze rozpoczęli testy

Lekarze odkrywają coraz więcej możliwości tkwiących w konopi indyjskiej, znanej również jako marihuana. Kontrowersyjne dyskusje wokół rośliny nie milkną. Nie można jednak zaprzeczyć, że marihuana posiada ogromny potencjał leczniczy. Lekarze odkryli właśnie, że może wspomóc leczenie choroby Alzheimera. Badania nad leczniczym...

Choroba Alzheimera – czego jeszcze o niej nie wiesz?

Alzheimer jest jedną z najbardziej znanych chorób podeszłego wieku, a zarazem najmniej poznaną. Na szczęście, dzięki kolejnym badaniom, specjaliści wiedzą o niej coraz więcej, co pozwala mieć nadzieję, że w przyszłości odnaleziony zostanie skuteczny lek na demencję. Czy to początki choroby Alzheimera? Wiele osób nie zdaje sobie...