Zdrowe Serce
0
A A A

Wymiana zastawek serca – leczenie i rehabilitacja

21

Osoby z wadami zastawek serca mogą poddać się operacji ich wymiany i wprowadzenia do mięśnia specjalnych protez ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Obecnie operację uważa się za bezpieczną, choć zawsze istnieje ryzyko komplikacji. Bardzo ważną rolę odgrywa także część rehabilitacyjna, o której nie można zapominać.

Źle pracujące zastawki

Zanim jednak przyjrzymy się bliżej samej operacji, warto dowiedzieć się, czym są zastawki serca i w jaki sposób pracują. W sercu występuje kilka zastawek, które przypominają niewielkie nacięcia w sercu:

  • zastawka dwudzielna i trójdzielna zapobiega cofaniu krwi z komór do przedsionków,
  • zastawka aorty utrzymuje krew, by nie cofnęła się do lewej komory,
  • zastawka pnia płucnego zapobiega cofaniu się krwi do prawej komory.

Każda nieprawidłowość, która powoduje nieodpowiednie magazynowanie oraz przechowywanie krwi, może sugerować problemy z zastawkami serca. Jeśli podczas badań mięśnia sercowego lekarz zauważy poważną niewydolność krążenia, obrzęk płuc, migotanie przedsionków czy zatory tętnic obwodowych z pewnością zleci pacjentowi wykonanie operacji wymiany zastawek.

Operacja na otwartym sercu

Przed operacją pacjent zostaje uśpiony i podłączony do płuco-serca. Praca mięśnia w trakcie zabiegu zostaje zatrzymana. W związku z charakterem operacji istnieje pewne ryzyko niepowodzenia. Chirurg przeprowadza ją na otwartym sercu. Po otwarciu klatki piersiowej otrzymuje dostęp do chorej zastawki. Następnie wykonane zostaje niewielkie nacięcie pod prawym mięśniem sercowym lub w okolicy mostka, by uzyskać jak najlepszy dostęp do zastawek. Operacja może trwać kilka godzin. Po jej wykonaniu pacjent jest zobowiązany do rehabilitacji, a także wprowadzenia zmian  w dotychczasowym trybie życia.

Ryzyko powikłań

Rehabilitacja to jeden z najważniejszych elementów leczenia. Sama wymiana zastawek jest zabiegiem  małoinwazyjnym i bezbolesnym. Dopiero po jego zakończeniu rozpoczyna się walka o to, by zastawki pracowały bez problemu przez kolejne lata. W trakcie dochodzenia do zdrowia pacjent narażony jest na powikłania pooperacyjne. Istnieje ryzyko bakteryjnego zapalenia wsierdzia. Chory może również zmagać się z zapaleniem płuc lub niewydolnością nerek.

Na co należy uważać?

Osoba po operacji wymiany zastawek powinna pozostać pod stałą opieką lekarza. Każde przeziębienie lub inne, z pozoru niewielkie zakażenie, może spowodować problemy z pracą zastawek. Jeśli pacjentowi doskwiera gorączka, ból w klatce piersiowej, trudność z oddychaniem czy nagła utrata wagi, należy niezwłocznie udać się do lekarza i poddać hospitalizacji.

Właściwa rehabilitacja po wymianie zastawek serca polega na zmianie dotychczasowego trybu życia. Chory nie może dłużej pozwalać sobie na słabości w postaci papierosów czy alkoholu. Jest to wysoce niewskazane. Najważniejsza okaże się aktywność fizyczna, która pozwoli sercu na regenerację, a także zmusi zastawki do wytężonej pracy. Na początku wystarczą zwykłe spacery. Z czasem warto postawić na bardziej angażujące ćwiczenia fizyczne. Powinny one jednak pozostać dość lekkie.

Przeciwwskazania dotyczą codziennych czynności: po operacji nie należy dźwigać ciężkich przedmiotów ani wykonywać czynności wymagających siły fizycznej. Wskazana będzie zmiana diety na lekkostrawną. Lekarze zalecają również rezygnację z prowadzenia auta do czasu zrośnięcia się mostka (ok. 2 miesiące), a także spania na boku.

Kiedy niezbędna jest operacja serca?

Nie każde schorzenie serca wymaga interwencji chirurga. Bywają jednak sytuacje, w...

Nabyte wady serca u dorosłych

Nieprawidłowa budowa anatomiczna serca nie zawsze ma charakter wrodzony. W wyniku...

Wszczepienie by-passów – podstawowe fakty

Przy leczeniu komplikacji wynikających z choroby wieńcowej najczęściej stosuje się metodę wszczepiania by-passów. Choć to powszechna metoda, leczenie należy do skomplikowanych i może wiązać się z dodatkowymi powikłaniami pooperacyjnymi. Leczenie choroby wieńcowej Za chorobę wieńcową odpowiedzialny jest wysoki poziom cholesterolu...

Co powinieneś wiedzieć o niewydolności serca

Poznaj podstawowe informacje o niewydolności serca. Jakie są przyczyny i objawy choroby? Kogo najczęściej dotyka? Jak leczy się niewydolność serca i czy można jej zapobiec?   Jakie mogą być objawy niewydolności serca?   Do objawów niewydolności serca należą: obniżona wydolność wysiłkowa napadowa duszność nocna nocny...

Życie z przeszczepionym sercem

Transplantacja serca należy do skomplikowanych zabiegów, które dają nadzieję na życie wielu osób z powikłaniami mięśnia sercowego. Czy życie po przeszczepie może wyglądać tak samo? Jak dbać o siebie po transplantacji serca? Transplantacja serca – medyczny cud Nie ma reguły mówiącej, jak długo serce po przeszczepie będzie...